Диодна лазерна епилация
Лазерната епилация е най-ефективният, радикален, бърз и нежен за кожата метод да се отървете завинаги от нежеланото окосмяване. Епилацията с лазер е подходяща както за жените, така и за мъжете. Методът се базира на принципа на "селективна фототермолиза". Това означава, че енергията на лазерна светлина се поглъща от меланина на космения фоликул и се трансформира в топлинна енергия. Тази топлинна енергия бързо и безвъзвратно разрушава космения фоликул.
„Колко процедури са необходими ?”
Лазерната светлина се абсорбира само от "зрели" космените фоликули тъй като при тях космите са в активна фаза на растеж. От всички фоликули в човешкото тяло, „зрелите” на момента са между 5% и 20%. Пълният цикъл на растежа на космените фоликули (анаген - фаза на активен ръстеж, телоген – фаза на регресия и катаген – фаза на покой) протича между 8 и 24 месеца. За това е невъзможно премахване на всички косми с една процедура лазена епилация. Невъзможно е да се каже точно колко процедури ще са необходими за пълното отстраняване на окосмяването, т.к. броят им зависи от областта която ще бъде третирана, хормоналния фон на организма, зоболявания, тип кожа, вид лазер и др.. При стабилен хормонален фон, за пълно отстраняване на космените фоликули в клиника Леграно препоръчваме средно 6-8 процедури лазерна епилация през интервал от 30 - 45 дни. Ако хормоналният фон е нестабилен, при наличие на генетично предразположение, гинекологични проблеми, стрес, след бременност, заболявания влияещи върху еднокринната система, климактерийни промени, прием на фармакологични препарати, които стимулират космения растеж, броят на процедурите е по-голям. Броят на третиранията зависи и от цвета на космите на пациента и неговия тип кожа. Пациенти със светла кожа и тъмни косми имат по-бърз ефект и се нуждаят от по-малък брой процедури. След всяка процедура космения ръстеж се забавя и космите изтъняват и изсветляват. Важно за постигането на желания траен ефект е стриктното спазване на интервалите между процедурите. След приключването на основната терапия е препоръчително да се правят подържащи процедури – 1-2 пъти годишно за удължаване на достигнатия резултат. Дължината на вълната на лазера е ключов фактор, влияещ върху ефикасността и количеството процедури. В зависимост от дължината на вълната се различават различни епилаторни системи за перманентна епилация и е важно да се знае, че както на пазара има различни автомобили с различни характеристики (мощност, скорост, комфорт и др.) така има и различни лазери също с различни характеристики (ефективност, безопасност и дълготрайност на ефекта). При лазерната епилация най- често се използват три вида лазери:
Ниадимов лазер (технология от 80-те години)
Този лазер е с по-дълга вълна на лазерното лечение (1064nm.) и подобно като прифотоепилацията вълните му се усвояват не само от меланина в косъма, но и този в кожата. По този начин става пглъщане на лазерната енергия и от меланина кожата което довежда до силното и загряване, болка и опасност за изгаряния. И тук подобно на фотоепилацията за да се намали болката, операторите обикновенно намаляват енергията което води до намаляване на ефекта. По време на процедурата обаче има остра миризма на изгорял косъм, което води до неприятн емоции, но косъмът изгаря веднага и оптически пациента е доволен. Основния недостатък на ниадимовия лазер е че трайността на епилацията е само между 6 месеца и 2 години като след това космения фоликул се възстановява отново. За постигане на задоволителен ефект при ниадимовия лазер са необходими 10-15 процедури.
Александритен лазер(технология от 90-те години)
Този лазер действа на различен от другите принцип. Тук лазерното лъчение не се поглъща от меланина на косъма или кожата, а реагира с водната молекула и довежда космения фоликул до микровзрив. Недостатъците на толи лазер обаче са:
При микровзрива на космения фоликул се отделя голяма енергия, която води до силно загряване на кожата, силна болка и много често до силни зачервявания и изгаряния.
И тук става моментно изгаряне на косъма, което довежда до остра миризма и опасност от изгаряне.
При взривяване на космения фоликул оставащата кухина в кожата се пълни с кръв която в се съсирва и в последствие се превръща в съединителна тъкан (малък белег изпълващ фоликула на косъма). Това не позволява на фоликула да се свие. Така кожата оптичесли изглежда като с разширени пори.
Трайността на епилация е между 4 – 6 години и след това космения фоликул отново се възстановява.
Диоден лазер(технология след 2000-та година)
Още от името се разбира, че диодната лазерна епилация е най-новата технология в областта на лазерната епилация. Разработката и е целяла избягването на недостатъците от гореописаните лазери. Диодната лазерна епилация е въведена в медицината преди 6-7 год. Тук дължината на вълната е 808nm., което позволява лазерното лъчение да се усвоява основно от меланина в космения фоликул (не се усвоява от меланина в косъма и кожата). Затова загряването на кожата е много малко и риска от зачервявания и изгаряния е минимален. Така при идентично усещане на „бодежи”, енергията при диодния лазер е много по-висока и това довежда до много по-добри резултати за много по-кратко време. Диодната лазерна епилация е много щадяща за кожата тъй като няма изгаряне на косъма и риск от изгаряния, но пациента не вижда моментален ефект. Разработката е целяла избягването на риска от изгаряния а не създаването на моментен илюзорен ефект. При диодната лазерна епилация загряването става единствено в космения фоликул и това което води до неговата некроза. Самият косъм остава закотвен в кожата и след 15-20 дни с излющването на кожата пада. Понякога пациентите мислят, че косъма продължава да расте но всъщност той бива избутван от долния нов слой на кожата. Най-важното предимство при диодната лазерна епилация е че лазерното лъчението се поглъща само от космения фоликул което позволява да се работи на нмого по-висока енергия и да се постигне много по-бързи и добри резултати за по-малко процедури. Научно установената трайност на диодната лазерна епилация до момента е 12 години, т.к. от тогава се започнати изследванията с диоден лазер. След третиране на космения фоликул с диодна лазерна епилация възтановяване на косъма не е установен. Всичко гореописано е причината защо ние в Леграно ползваме диоден лазер за лазерна епилация.
„Kакво трябва да знам преди процедурата ?”
Kосмите не трябва да бъдат скубани,с пинсета или кола маска поне 2 седмици преди лазерната епилацията.
Препоръчително през този период и между процедурите космите да се подрязват с ножичка или да се бръснат.
Не трябва да се употребяват избелващи кремове, депилатоар, спирт-съдържащи препарати, химическо третиране на зоните, които ще бъдат епилирани.
Преди процедурата кожата трябва да бъде почистена добре и да бъде премахнат всякакъв грим.
Местата които ще бъдат третирани не бива да се излагат на слънце или солариум минимум 2-3 седмици преди процедурата.
„Болезнена ли е процедурата лазерна епилация?”
В повечето случаи-не, но все пак зависи от прага на чувствителност, който при всеки е различно изразен. При лазерната епилация за част от секундата се излъчват светлинни емисии за това усещането е мигновено като леко „боцкане”. За намаляване на какъвто и да е риск е важно лазерната епилация да се осъществява в лекарския кабинет от медицински кадри.
„Kакво да очаквам след процедурата епилация с лазер?”
Непосредствено след процедурата третираната зона може да се зачерви , което персистира в рамките на няколко минути, час, а в редки случаи и няколко дни. Могат да се появят повърхностни мехурчета и корички или промени в пигментацията, които отзвучават.
Желателно е да се избягва активното излагане на слънце или солариум поне 2-3 седмици след процедурата.
Препоръчва се ползването на слънцезащитни кремове за период от 6-10 седмици.
Въздържайте се от ползването на продукти които могат да раздразнят кожата в третираната зона като киселини, пилинг или спирт-съдържащи препарати.
Препоръчва се използването на термална вода и високо хидратиращ крем в часовете след процедурата.
В рамките на 3-7 дни след епилацията може да се забележите появата на косми върху повърхността на кожата, което създава лъжливо усещане за растеж. Това всъщност са атакуваните от лазерната епилация косми, на които им предстои да отпаднат. Ако Ви притесняват можете да ги обръснете или подрежете, но не и да се отстраняват с някой отскубващ космите метод.
Противопоказания при лазерната епилация:
-инфекциозни заболявания на кожата (херпес, пиодерма)
-кожни заболявания, рак
-диабет и декомпенсирана
-идиосинкратичност процедури
-руса или сива коса
-бременност, лактация
-тенденцията към образуване на келоиди белези
-до навършване на пубертета
Предимства на лазерната епилация:
-лазерната епилация не нарушава целостта на кожата;
-висока ефективност и безвредност на процедурата;
-не остават белези и дразнене;
-незабавно отстраняване на космите;
-висок комфорт на процедурата;
-голяма безопасност
-епилацията с лазер може да се направи по всяко време на годината.
„Каква е разликата между лазерна епилация и фото епилация ?”
Поради ниската ефективност и малката дълготрайност на този метод, фотоепилацията е отхвърлена още през 90-те години. Този метод има четири основни недостатъка:
Фотоепилацията представлява облъчване на кожата със силна светлина под формата на светкавици. Светлината представлява смес от множество различни по дължина вълни. Различните по дължина вълни се поглъщат по различен начин от меланина в кожата, но за ефективна епилация е необходима една определена дължина на вълната и то с голяма интензивност. Част от вълните с "ненужна дължина" на вълната се поглъщат по-силно от меланина в кожата и така предизвикват силно загряване водещо до непоносима болка. За да се избегне силната болка обикновенно операторите намаляват енергията на IPL-a, но така намаляват и ефекта.
Друг недостатък при фотоепилацията е че при поглъщането на вълните с „ненужна дължина” от меланина в кожата, същото води до силно загряване на кожата което е честа предпоставка за изгаряния. Силното загряване на кожата често довежда и до увреждане и некроза на жизнено необходимите мастни и потни жлези в кожата. По този начин кожата изсъхва трайно и започва да се лющи.
Намаляването на енергията с цел намаляване на болката, както и липсата на интензивно лъчение с точно определена дължина на вълната водят до ниска ефективност и малотрайност на този метод. При фотоепилацията обикновенно са необходими 15-20 процедури преди постигане на задоволителен ефект.
Научни изследвания са показали, че след фотоепилацията се наблюдава възстановяване на космения фоликул и ръстежа на косъма след 6-тия месец, като до 24-я месец ръстежа на косъма е напълно възстановен.
Милиони мъже и жени с нежелано окосмяване по тялото отделят безброй часове, за да се справят с този проблем посредством различни временни методи за епилация - бръснене, кола маска, премахване с восък, отскубване с пинсета, електроепилация.