Лазерите представляват квантови генератори на електромагнитни вълни. LASER ( light amplification by stimulated emission of radiation) в буквален превод означава усилване на светлината чрез стимулирана емисия на излъчването. В зависимост от своята мощност, лазерите се разделят на нискоенергийни и високоенергийни. Нискоенергийните са с мощност до 75 mW. Използват се основно във физиотерапията като с тях се постига проникване в тъканите на дълбочина няколко милиметра.
Високоенергийните лазери се използват в хирургията с цел редуциране на оперативната кръвозагуба. Най - често в практиката се използват хелий - неоновия и СО2 лазер. Всеки лазер се състои от източник на енергия, активно вещество, резонатор и световод. Характерни свойства на лазерите са тяхната кохерентност и монохроматичност - излъчват еднаква дължина на вълната.
Погълнатата от тъканите енергия се превръща в топлина. Лазерната терапия има различни ефекти върху организма - повишава метаболизма на клетките, усилва се кръвотока и се стимулира микроциркулацията в третираната област. Намалява отока на тъканите. Има противовъзпалително и болкоуспокояващо действие.
Във физиотерапевтичната практика пациентите се поставят в седнало или легнало положение и се предоставят очила, които не пропускат лъчите на лазера.
Осигурява ефикасен метод за стимулиране на регенераторните процеси в биологичната тъкан с подчертан противовъзпалителен и обезболяващ ефект.
Лазерно лъчение с дължина на вълната 630-660nm ускорява регенерацията на съединителната, костната, нервната и епителна тъкан при патологични процеси. Ефектът му е свързан с активиране на кръвооросяването и метаболизма, със засилен синтез на белтъчини и нуклеинови киселини в зоната на облъчване.
От особено значение е противовъзпалителният ефект, обусловен от ускоряване на ексудацията и алтерацията, aктивиране на възстановителната пролиферация и от засилване на локалната тъканна имунологична защита.
Обезболяваящият ефект е резултат от последваща вазодилатация и вазоконстрикция на съдовете
Физиологичното действие на прилаганите във физиотерапията лазери е биостимулиращо. То се проявява предимно локално — в тъканите, погълнали лазерните лъчи. Усилва се размножаването и регенерацията на клетките чрез активиране дейността на клетъчното ядро, мембраната и органелите. Повишава се продукцията на интерферон, лизозим и други вещества, отговорни за имунната защита. Променят се хормоналните и солеви нива в кръвта. Повишава се продукцията на ензими и се увеличава активността им. Променя се възбудимостта на нервните окончания, подобряват се микроциркулацията и разнасянето на отока и възпалителните инфилтрати и намалява болката. Стимулират се имунната и противоалергичната защита и се активират процесите на кръвотворене в костния мозък.
Установено е стимулиране на възстановителните процеси в увреден черен дроб под въздействие на нискоинтензивен лазер чрез ускоряване на окислително-възстановителните процеси в чернодробните клетки. Особено изразен е ефектът на регенерация на костите, лигавиците и кожата, бърза епителизация на рани и язви. Локалните промени по нервно-рефлекторен и хуморален път предизвикват и по-общи реакции, обхващащи целия организъм. Лазертерапията усилва чувствителността на болестотворните микроорганизми към антибиотици. При прилагане на лазерните лъчи в акупунктурните точки (лазерпунктура) механизмите на въздействие се обясняват както при акупунктурата — чрез промени в енергиите в свързаните с точките вътрешни органи, тъкани и системи. При намаляване на енергиите в тях с лазерните лъчи се стимулират съответните точки, а при повишение — точките се успокояват (със съответните методики).
Лазерно лъчение и лазерна хирургия с квантови генератори с различна мощност все повече навлизат в офталмологията, отоларингология, акушерогинекологията, урологията, стоматологията, пневмологията, онкологията и пр.
Обобщено може да се каже, че терапевтичните лазерни устройства имат мощен противовъзпалителен, болкоуспокояващ, регенеративен, съдоразширяващ, стимулиращ имунната защита, противоалергичен и противомикробен ефект.
1. Дегенеративни, възпалителни, травматични и професионални заболявания на опорно-двигателния апарат (артрозни, артритни, периартрити, миотендинози, тендовагинити, епикондилити, дистрозии, контузии, следфрактурни състояния и др.).
2. Заболявания на нервната система: плексити, радикулити, дископатии, неврити, херпес зостер, травматични лезии на периферни нерви и др.
3. Кожни заболявания — уртикария, невродермит, сърбящи дерматози, херпес симплекс, бавно зарастващи язви, рани, следоперативни рани, декубитуси и др.
4. Очни болести — вирусен и бактериален кератит, кератоконюнктивит, дистрофия на макулата, глаукома и др.
5. Акушеро-гинекологични заболявания: ерозио на маточната шийка, комплицирани рани след АГ операции, предракови изменения на маточната шийка и др.
1. Злокачествени новообразувания, активна туберкулоза, инфекциозни болести, тиреотоксикоза, кръвни заболявания, сърдечносъдова и белодробна недостатъчност 2-3 ст., декомпенсиран захарен диабет, напреднала атеросклероза на мозъчните съдове, бъбречна недостатъчност, болести на вътрешните органи в остър стадий, бременност и др.
Лазертерапията се комбинира с: масаж, лечебна физкултура, акупунктура, акупресура, топлолечение, хидротерапия и др.
Нашият екип разполага с най-модерния модел лазер за нискоинтензивна лазерна терапия. Уредът работи с две честоти и има сонди с червена и инфрачервена светлина, както и мултидиодна сканираща глава за зонова терапия. Действието му е меко и напълно безвредно за човешкото тяло. Лазерът оказва мощен терапевтичен ефект с подчертано аналгетично, противовъзпалително и биостимулиращо действие. обезболяващo – при невралгии, травматична болка, зъбна болка; противовъзпалителенo – при възпаления на мускули, сухожилия, вирусни инфекции (херпес), възпаления на кожа и лигавици; регенериращo – при зарастване на рани, кости, възстановяване на междупрешленните дискове.Тези негови характеристики позволяват приложението му в различни области на терапията: стоматология; ревматология; неврология; травматология; рехабилитация; дерматология; уши, нос, гърло; хирургия (пост хирургия); гинекология; лазерна акупунктура; медицинска козметика.